Levně nábytek koupíš,
snadno a rychle prodáš.

Je zde již 10389 inzerátů,
přidej i ty svůj inzerát.



Novinka

30.06.2021

Bezúdržbová zahradaZobrazeno 827x

Krása a jednoduchost. I tak by se daly charakterizovat bezúdržbové zahrady.Bez péče se neobejde žádná zahrada. Ovšem některé květinové výsadby či ovocné dřeviny vyžadují poměrně pracnou údržbu, zatímco jiné minimum. Ideální zahrada by měla přinášet radost z prostoru a zároveň být funkční a s minimem potřebných prací s přibývajícím věkem majitelů. Za nás je ideálním typem zahrada kolem domu do 500 - 1000 m2 , avšak záleží to čistě a jen na Vašich požadavcích. Dnes by jsme rádi blíže popsali jak takovou zahradu vytvořit a nějaké rady a triky co k tomu použít.

Jak taková zahrada vypadá ?

Plocha pokrytá štěrkem, kameny, oblázky či mulčovací kůrou je na údržbu i závlahu méně náročná než trávník. A pokud je doplněná vhodnými druhy rostlin, vypadá zajímavěji než jednotvárný zelený porost i než mnohé záhony s odkrytou půdou, které musíme pracně stále zbavovat plevelů. Výsadba ve štěrku nebude v budoucnu potřebovat téměř žádnou péči, stačí jen stříhat bylinky dle potřeby, a vyplít pár rostlinek, které vyklíčí z větrem přinesených semínek. Listí z něj na podzim shrábneme, vysajeme nebo sfoukneme fukarem. Záhon je ovšem třeba dobře připravit a předem zabránit plevelům, aby se na něm rozrůstaly. Vybírat můžeme z nesčetného množství barev i tvarů štěrku, kamenů i oblázků. Poslouží i silnější vrstva mulče sama o sobě, stoprocentní bariéru proti plevelům tvoří v kombinaci s netkanou textilií - ale pozor na to, že rostliny se v ní nemohou rozrůstat a půdu může až příliš dusit. Samotná silná vrstva mulče je vhodnější.

Jak Postupovat ?

>

1. Spodní bariéra proti plevelům

Odstraníme vrchních 20 cm půdy a na dno vzniklé prohlubně položíme mulčovací textilii (alternativou je karton, který se časem rozloží, diskutabilní je ovšem obsah škodlivých látek). Na okrajích budoucího záhonu textilii vyvedeme až na povrch azajistíme ji vhodným okrajem (dřevěným, kamenným). Vzniknetak vanička, do které plevele nebudou mít přístup. Větrem zavátásemena se uchytí jen výjimečně. Záhon naplníme směsí zeminy obohacené trochou kompostu a hrubým pískem či keramzitem. Záhon osadíme vhodnými trvalkami, poté povrch poklademe štěrkem či oblázky.

>

2. Svrchní bariéra proti plevelům

Budoucí záhon zkypříme a přidáme do něj hrubý písek či jemný štěrk, aby substrát dobře propouštěl vodu. Poté plochu pokryjeme mulčovací textilií. Sazenice rostlin sázíme do otvorů, které snadno nastříhneme ve tvaru kříže.Nakonec povrch textilie poklademe dekorativním povrchem – štěrkem, kamínky, oblázky. Rostliny můžeme pěstovat také v nádobách, na štěrku nepotřebují podmisky Nevýhodou svrchní bariéry je, že vysazené rostliny se samy nemohou množit oddenky ani semeny. Můžeme však výhonům pomoci: nastříhneme-li textilii pod nimi a uchytíme je k zemi – rostliny se hřížením rozmnoží. Textilii také můžete celou časem odstranit, po pár letech již vytrvalé plevele pod ní ztratily sílu.

Velký výběr aneb co použít ??

>

1.Štěrkové záhony

Štěrková vrstva chrání krčky rostlin proti přemokření a jejich kořeny zároveň chrání proti náhlými výkyvům teplot i vlhkosti. Proto se ve štěrku daří na vláhu nenáročným rostlinám. Patří k nim především levandule, šalvěj, šanta, mateřídouška, rozchodník, lomikámen, devaterník, svatolina, šater, pryšec chvojka, úrazník, netřesk, popenec, okrasné traviny; vybírat můžeme z velkého množství suchomilných trvalek a skalniček i aromatických bylinek, a nebát se ani nezvyklých kombinací, napříkald s vytrvalou zeleninou, jako je mangold.

>

2.Stromy a keře

Především platí, že méně je více: čím méně rostlin, tím méně péče. Zvolte jen odolné druhy, jimž neublíží ani mráz. Vyhněte se letničkám, které jsou vždy náročné na péči. Stejně jako snadno se množícím rostlinám, pokud jimi nechcete pokrýt větší plochy. Osázením zahrady neopadavými jehličnany, stromy a keři vám odpadne pravidelné podzimní hrabání listí. Vybírejte jen pomalu rostoucí druhy nebo zakrslé dřeviny, které nevyžadují krácení, nebo dokonce kácení, když začnou zabírat příliš místa. Z keřů je to například buxus – vypadá velmi pěkně i nestříhaný, mahónie i skalníky. Prakticky nezničitelné jsou pěnišníky. Z jehličnanů smrk conica a zakrslé polštářovitě nebo převisle rostoucí druhy smrku ztepilého, jalovců či cypřišků. Chcete-li mít na zahradě alespoň nějaké záhony či skalku, osázejte je suchomilnými trvalkami. Ty obsypte vrstvou mulčovací kůry nebo kamínků. Plevelům dáte stop použitím výše zmiňované geotexilie.

>

3.Ostatní okrasné a funkční elementy

Zde si můžeme už jen popsat pro inspiraci čím by jsme si mohli dále pomoct a dát naší zahradě vyniknout. Například skalky, obrubníčky, kamenné zdi , lavičky ,pergoly, pískovcové sochy ,fontánky, dále si můžeme hrát s nasvětlením jednotlivých stromů a keřů (doporučujeme bonsaje), chodníčky z betonové dlažby (ideálně 8cm síla). Můžeme někde použít i špalíkovou dlažbu. Je toho opravdu hodně co použít a téma správně poskládané bezúdržbové zahrady není jednoduché jak se na první pohled může zdát. Doporučujeme využít připadně architekta pro navržení takové zahrady nebo navštívit dobré zahradní centrum kde Vám rovněž poradí a pomohou.

>

Děkujeme za přízeň a přečtení článku. Děkujeme rovněž za podporu , sledovat další dění a novinky můžete i prostřednictvím našeho facebooku nebo instagramu.

Zpět na hlavní stránku novinek

 Přidej se k nám na Facebooku

Spolupracujeme: